Kalender 2017


Mars

11,18 & 25 Grebbestad vandring kl.11.00,  ring 0730206278 och boka

16 Årsmöte Tanum Turist, Vitlycke

17 Herrkväll hos Grannen

18 Vinprovning på TanumStrand

18 TanumStrands stora skattjakt! Kapten Krabbklo gästar, samling kl. 11.00

18 Lounge Club på TanumStrand, fredagar och lördagar kl. 21.30

23 Årsmöte Grebbestads Samhällsförening kl. 19.00 Skärgådshuset, andra våningen

24 Lounge Club på TanumStrand, fredagar och lördagar kl. 21.30

24 Vin, ost och filmkväll på Telegrafen

25 TanumStrands stora skattjakt! Kapten Krabbklo gästar, samling kl. 11.00

25 Säsongsöppning på Q Skär

31 Vin, ost och filmkväll på Telegrafen



April

Varje lördag Grebbestad vandring kl.11.00, ring 0730206278 och boka

1 TanumStrands stora skattjakt! Kapten Krabbklo gästar, samling kl. 11.00

2 Yoga Fusion på TanumStrand

7 Ostronskola på TanumStrand

7 Vin, ost och filmkväll på Telegrafen

7-8 Livemusik på Q Skär med Duo Derant

8 Öppet hus på Grebbestad Folkhögskola

8 TanumStrands stora skattjakt! Kapten Krabbklo gästar, samling kl. 11.00

8 Vinprovning på TanumStrand

10-17 Påsklov på TanumStrand

13-16 Kvirr, Konstvandring i Ranrike

14-15 Livemusik på Q Skär med Janne Kjellsen Band

14 Musik med Olle Bengtsson på Grebys

15 Påskparaden upp till Charlottenlund, start kl. 11.00 på Torget

15 Påskbrasa i Grönemad kl. 21.00

15 Rullande Ostronskola i Samhället från kl. 11.00

16 Bockehuset öppet på Påskdagen mellan kl. 11.00-15.00

21 Vin, ost och filmkväll på Telegrafen

22 Robert Wells VS Lennie Norman på TanumStrand

25 Bild-och berättarkväll med Arne Alfredsson (1920-talet) i Folkhögskolans gymnastiksal 19.00

28 Ostronskola på TanumStrand

28 Livemusik med Mikael ”Uncle Jam” Westman och Kent ”Sator” Norberg på Telegrafen

29 Granit Rock i Charlottenlund

29 Tjejkväll med modevisning och liveband på Grebys

30 Vårtal med årets prins Martin på Falkeröd, start 19.00

30 Valborgsbrasa ute i Grönemad kl. 21.00



Maj

Varje lördag Grebbestad vandring kl.11.00, ring 0730206278 och boka

5-6 Nordiska Mästerskapen i Ostronöppning

13 Vinprovning på TanumStrand

17 Q Skär firar Norges Nationaldag

19-20 Gastromoniskafton på Grebys

25 Musikkväll med Mona Eallin och Etik Ivarsson på Telegrafen

25-27 Jubileum på SportShopen

27 11-16 Fjorden



Juni

3 Sillens Dag på Q Skär

6 Traditionellt nationalfirande på Vadskär

6 Öppet på Bockehuset mellan kl. 11.00-15.00

9-10 Livemusik på  Q Skär, Derant 10 års Jubileum

16-18 Summer ThrowDown

16 Musikkväll med Freschard och Stanley Brinks på Telegrafen

17 Välgörenhetsevenemang, barncancerfonden mellan kl. 12.00-16.00 på Grebys

23 Gemensamt Midsommarfirande på Falkeröd kl.13.00

23 Midsommarafton på TanumStrand, dans kring midsommarstängen 15.00. AfterBeachen drar igång!

24 Midsommardagen på TanumStrand från 12.00

24 Midsommardagsparty med livemusik i Böstebar med Sofia & The Babes

26 Sommarkurserna startar på Grebbestad Folkhögskola


Juli

AfterBeach på TanumStrand varje dag hela juli!

3 Vid fint väder loppis och konst på Falkeröds café och creperi

3-8 Sommar på TanumStrand, SeaClub för barnen måndag till lördag

4 Kulturvandring med start vid Taubestatyn kl. 19.00

5 Visor på Falkeröd, Lars-Eric Frendberg med gästsolist

6 Kammarjazztrio i Grebbestads kyrka

7 Våffeldag på Falkeröds café och creperi

7-8 Grebbestad Carnevalen 

10 Vid fint väder loppis och konst på Falkeröds café och creperi

10-15 Sommar på TanumStrand, SeaClub för barnen måndag till lördag

11 Kulturvandring med start vid Taubestatyn kl. 19.00

12 Visor på Falkeröd, "Cosmetisk Heesvijks" Thilini Guldbrand och Erik Björesten

12 Allsång i Lunden, Patrik Isaksson m.fl.

13 Värderingsdag hos Riccius Antik med Björn Gremner från Antikrundan, start 12.00

14 Ebba Lindqvists Dag med Prinsmedverkan

14  Våffeldag på Falkeröds café och creperi

15 Grönemadsdagen

16-18 Livemusik på Q Skär med Marcus max

17 Vid fint väder loppis och konst på Falkeröds café och creperi

18 Kulturvandring med start vid Taubestatyn kl. 19.00

18 Erlanders på Böstebar

19 Visor på Falkeröd, Marianne Holmboe med Aire Flamenco och Pia "del Norte" Pohjakallio

19 Allsång i Lunden, Tomas Dileva m.fl.

19 Ölets Dag på Q Skär

20 Angela Wannbäck, sopran och Jan Erik Sandvik i Grebbestads kyrka

21 Havstenssundsdagen

21 Per Gessle på TanumStrand

21  Våffeldag på Falkeröds café och creperi

22 Jubileumsfest för Silverknappen i Havstenssund, 20 år!

22 Grebbestad Jazzfestival, Skäggeröds gård från klockan 18.00

24 Vid fint väder loppis och konst på Falkeröds café och creperi

25 Kulturvandring med star vid Taubestatyn kl. 19.00

25 Linus Lösegård, saxofon & Kalle Eriksson gitarr i Havstenssunds kapell

26 Visor på Falkeröd, Wästbälgarna

26 Allsång i Lunden, David Lindgren m.fl.

28  Våffeldag på Falkeröds café och creperi

31 Olle & Cicci på Böstebar


Augusti

1-13 AfterBeach på TanumStrand

1 Jenny Skarstedt och Richard Bergenheim i Havstenssunds kapell

2 Visor på Falkeröd, Hulderlokkk med Mia Gundberg Ådin m.fl.

2-5 Uncle Jam på Böstebar

3 Prinsarnas Taubekonsert i Grebbestad kyrka

4  Våffeldag på Falkeröds café och creperi

4-6 Vikingamarknad Hornbore Ting i Hamburgsund

5 Årets Jazz i Sannäs i restaurangen på Mjölkeröds Golfklubb.

9 Visor på Falkeröd, Ärter & Fläsk

9-10 Livemusik på Q Skär med Marcus Max

11  Våffeldag på Falkeröds café och creperi

13 Krogbus

19 Super Duper Soul på Böstebar

28 Skolstart på Grebbestad Folkhögskola


September

1-2 Sjömatfestival på Q Skär

2 Ostronets Dag

3 OstronGolf på Mjölkeröd Golfklubb

25 Hummerpremiär

29-30 BoostCamp på TanumStrand

30 Hummerpremiär på TanumStrand

29-30 Hummerpremiär, Musik med Elin & Nellie på Grebys


Oktober 

1 BoostCamp på TanumStrand

27-28 Oktoberfest final, Livemusik Derant på Q Skär

28 Råsjöllördagen

28 Irländskafton med Alfheim på Grebys


November

2-4 Höstlovsaktiviteter med Halloweentema på TanumStrand

3-4 Gastronomiskafton på Grebys

10 Lutfiskpremiär på Q Skär


December

2 Julmarknad och Ljusfest

2-3 Kayakers Christmas Party

15-16 Säsongsavslutning på Q skär med Julshow, Tomteparty!