Kalender 2018


Februari

25 Musikkväll med Anders Ådin och Greger Siljebo, Grebbestad kyrka 17.00

27 Kulturföreningen Gamla Grebbestads årsmöte, Skärgårdshusets andra våning 19.00


Mars

2 Ostronskola, Tanumstrand 18.00, Boka bord 0525 19 000

8 Årsmöte Ostronakademien, Everts Sjöbod 18.00

13 Årsmöte Grebbestad samhällsförening, Skärgårdshuset andra våningen 19.00

16  Swing Twins, Havstensunds Folketshus 19.00, 120kr Anmälan 073 029 17 99

16 Säsongspremiär på Q Skär 17.00

16 Vin, Ost & Film, Telegrafen, 18.00, mat & film 200kr Anmälan 0739 454756

16 Filmvisning (SeaClub), Prinsen av Egypten, Hällsö Tanumstrand

17 Ölprovning, Udden Tanumstrand, 15.00 - 17.30, 195kr Drop in.

17 Skattjakt (SeaClub), Tanumstrand, 16.00 - 16.40

17 Sillprovning med Peter Harrysson, Tanumstrand 16.00 – 18.00, 250kr Anmälan 0525-190 00

23 Filmvisning (SeaClub), Jakten till månen, Hällsö Tanumstrand

23 Vin, Ost & Film, Telegrafen, 18.00, mat & film 200kr Anmälan 0739 454756

24 Leif Mannerström på Tanumstrand, 18.00, Boka bord 052519 000

24-25 Löphelg med Annika Rehn, Tanumstrand, boka plats

25 Musikkväll med Paula Nymans Kvartett, Grebbestad Kyrka 17.00

26 Skattjakt (SeaClub), Tanumstrand, 16.00 - 16.40

29 Skattjakt (SeaClub), Tanumstrand, 16.00 - 16.40

29 Musikkväll med Uncle Jam och Elin Johansson, Telegrafen, 19.00, pris: 100kr

29 - 30 Cirkusskola med Circus Titan, Tanumstrand

30 Filmvisning (SeaClub), Josef - Drömmarnas konung, Hällsö Tanumstrand

30 Ölprovning, Udden Tanumstrand, 15.00 - 17.30, 195kr Drop in.

30-31 KViRR

31 Påskparad, Börjar 11.00 på Torget och går till Charlottenlund

31 Påskparad & Äggjakt (seaclub), Tanumstrand

31 Påskskärgårdstur med Donalda, 11.45, 200kr barn under 12 år 50kr

31 Påskbrasa i Grönemad, tänds 20.00

31 Vinprovning - mousserande viner, Udden Tanumstrand, 15.00 - 17.30, 249kr Drop in

31 Påskdisco(SeaClub) Hällsö Tanumstrand, 20.00 - 21.30


April

Varje lördag, Lounge club, Tanumstrand, 21.30

1 Bockehuset öppet, 11.00-15.00

1-2 KVIRR

6 Vin, Ost & Film, Telegrafen, 18.00, mat & film 200kr, Anmälan 0739 454756

7 Parkour (SeaClub) med the Federals, Tanumstrand, 16.00 - 17.00

7 Ölprovning, Udden Tanumstrand, 15.00 - 17.30, 195kr Drop in.

10 Bohus stickning – Stickspåret, Grebbestad Folkhögskola 19.00

13 Vin, Ost & Film, Telegrafen, 18.00, mat & film 200kr, Anmälan 0739 454756

14 Parkour (SeaClub) med the Federals, Tanumstrand, 16.00 - 17.00

14-15 Träningshelg med TaudienTraining på Tanumstrand

14-15 Janne Kjellsen Band, QSkär

20 Vin, Ost & Film, Telegrafen, 19.00, mat & film 200kr, Anmälan 0739 454756

21 Parkour (SeaClub) med the Federals, Tanumstrand, 16.00 - 17.00

21 Öppet hus på Grebbestad Folkhögskola

21 Rock of Chorus, Grebbestad kyrka

28 Parkour (SeaClub) med the Federals, Tanumstrand, 16.00 - 17.00

28 Granitrock, Charlottenlund, 20.00 Biljettpris 200kr

28 Om alla säger fel, blir det rätt då? Havstenssunds Folkets Hus, 19.00, 120kr Anmälan 073 029 17 99

30 Valborgsmässoeld med vårtal, Grönemad, 21.00

30 Valborgsfirande på Falkeröd


Maj

Varje lördag, Lounge club, Tanumstrand 21.30

4-6    Well-being-weekend på Tanumstrand 

5       NM (Nordiska Mästerskapen) i ostronöppning

5       Grebbestad Mästerskapen i ostronöppning

5      Parkour (SeaClub) med the Federals, Tanumstrand, 16.00 - 17.00

5-6  Janne Kjellsen Band, QSkär

10   Sportshopens Jubileumslopp

10-12 6-års jubileum på Sportshopen

17    Norges Nationaldag firas på QSkär med tårtbuffé

17-20 Janne Kjellsen Band, QSkär

19    50-tals dag, GrebbestadFjorden 11.00-15.00

19-20 Gastromomikväll, Grebys

27     Morsdagsmeny på QSkär


Juni

1       Stand up på QSkär, Victor Klemming med vänner.

3       Sillens dag på QSkär

6       BJK arrangerar traditionellt firande på Vadskär

6       Bockehuset har öppet 12.00 - 15.00

9-10  Summer Throwdown, Tanumstrand

16     Eftermiddagskonsert med Trollhättans Kammarkör, Grebbestad kyrka, 16.00

22     Midsommarfirande på Falkeröd Mia Gunberg, Anders Ådin 13.00-14.30

22     Midsommaröppet på Falkeröds café 12.00 - 16.00

22     Midsommarfirande, Grönemad, 10.00 - 15.00

22-23 Midsommarfirande på QSkär, Midsommarbuffé och Janne Kjellsen Band

23      AfterBeach - Premiär Med Haaks, TanumStrand, 16.00 - 19.00

23     Dear Paul & the Band, Böstebar

30     Blåljusdagen

30     Rock of Chorus, Grebbestad kyrka, 19.00, Inträde 100kr


Juli

1      Poängpromenad, Grönemad, 10.00-12.00

2      Falkeröds loppis och konst 11.00-15.00

4      Visor på Falkeröd, Lars-Eric Frendberg, 19.00 160 kr

5      Vagrant Fair, Sommarmusik, Grebbestad kyrka, 19.00

5-7   Dear Paul & the Band, Böstebar

6      Våffeldag på Falkeröds Trädgårdscafé

6-7   Grebbestad Carnevalen, Aktiviteter i hela samhället

6-14 Bryggfestival på QSkär

9      Falkeröds loppis och konst 11.00-15.00

10    Kulturvandring, 18.30

10    Folkmusiktrion Trinning, Sommarmusik i Havstenssunds kapell, 19.00

11    Visor på Falkeröd, Mikael Samuelsson och Lennart Simonsson, 19.00, 160kr

11    Soap med Olle Bengtsson, Per Strandberg, Abbe Abrahamsson & Staffan Allén, Böstebar

11-15 Juni Juliet, direkt från Curacao, QSkär

12-14 Soap, Böstebar

13     Våffeldag på Falkeröds Trädgårdscafé

13     Hyllningskonsert till Ebba Lindqvist, Grebbestad kyrka, 19.00

16     Falkeröds loppis och konst 11.00-15.00

17     Kulturvandring, 18.30

17     The Real Group, Grebbestad Kyrka, 19.00 Biljetter finns på InfoCenter

18     Ölets dag på Q Skär

18     Allsång i Lunden, 200kr

18-21 EC Band med Erik Segerstedt, Böstebar

19    Visor på Falkeröd, Curt-Eric Holmquist och Maria Tuimala Sörensson, 20.00, OBS; Torsdag, ingen paus.       160kr

20    Våffeldag på Falkeröds Trädgårdscafé

21    Grönemadsdagen 10-års jubileum, 11.00-16.00

22    Grebbestad Jazzfestival, Skäggeröds gård, biljett 350kr barn under 12 fri entré, 18.00

22-23 Markus Max, QSkär

23     Falkeröds loppis och konst 11.00-15.00

24     Kulturvandring, 18.30

24     Duo Wåra - I dröm och fantasi, Sommarmusiken i Havstenssunds kapell, 19.00

25     Visor på Falkeröd

25     Allsång i Lunden, 200kr

25-28 Sofia & the Babes, Böstebar

26     Angela Wannbäck och Jan-Erik Sandvik, Sommarmusiken i Grebbestad kyrka, 19.00

27    Våffeldag på Falkeröds Trädgårdscafé

28    Havstensundsdagen

30    Falkeröds loppis och konst 11.00-15.00

30    Sounds Good, QSkär

31    Kulturvandring 18.30

31    Duo Quimbra, Sommarmusiken i Havstenssunds kapell, 19.00


Augusti

1     Visor på Falkeröd, Huldrelokkk, 19.00 Biljettpris: 160kr

1     Allsång i Lunden, 200kr

1-4  Uncle Jam

2     Prinsarnas Taube konsert, Grebbestad kyrka, 19.00,

3     Våffeldag på Falkeröds Trädgårdscafé

3-5 Vikingamarknaden Hornbore Ting, Hamburgsund

4    Musslans dag på QSkär

7    Kulturvandring, 18.30

8    Visor på Falkeröd, Ärter & Fläsk, 19.00 BIljettpris: 120kr

8-9 Markus Max, QSkär

8-11 Uncle Jam, Böstebar

11    After Beach - Avslutning med Haaks, 16.00 - 19.00

24-25 Derant, QSkär


September

2      Ostrongolfen, Mjölkeröds Golfbana

7-8  Sjömatsfestival, QSkär

8     Ostronets dag

8     Ostronloppet

9     Bohustrampet

21-22 Får i kål på Qskär

24    Hummerpremiär

28-29 Hummersupé, Grebys

28-29 Hummerfest på QSkär


Oktober 

5-6 Soap med Olle Bengtsson, Per Strandberg, Abbe Abrahamsson & Staffan Allén,Grebys

12-13 Livemusik/Karaoke på QSkär

26-27 Oktoberfest, QSkär

27 Råsjõllördagen, Traditionell Marknadsdag


November

3 Halloween, QSkär

9-10 Lutfiskspremiär på QSkär

10 Fira fars dag på Grebys

16 Premiär för Julmenyn på QSkär

23 Första julbordet på Telegrafen

December

2 Ljusfest med Julskyltning

15 Tomtefest med show, QSkär

31 Nyårssupé, QSkär